Katso logo

Näkökulma: UMK-kappaleet tuomiolla – tämä biisi pitäisi lähettää ehdottomasti Euroviisuihin!

Pääkuva
Mainos
Mainos päättyy

Nyt, kun kaikki Uuden Musiikin Kilpailun kappaleet on kuunneltu, on aika päättää mikä biisi toimi, mikä petti ja minkä laulun voimin lähdetään koti Liverpoolissa pidettäviä Euroviisuja 9.5.−13.5.


Ensimmäisenä UMK-kappaleena julkaistiin Keiran No Business On The Dancefloor.

Kappale on todella rytmikäs ja melodinen, erityismaininta huiluille. Lisäksi biisissä on hauskoja name droppauksia (Cardi B, Harry Potter), mutta itse lauluna se on hyvin yleinen, eikä siinä näin ollen ole euroviisupotentiaalia. Se on hyvä kappale, mutta siinä ei ole mitään erikoista, mikä pitää ottaa Euroviisuissa huomioon.



Toisena UMK-biisinä esiteltiin Benjaminin rohkea Hoida mut. Kappale on energinen, siinä on hyvät sanat, ja laulu jää mieleen.



Kolmas UMK-kappale oli Robinin Girls Like You, mikä oli mielestäni iso pettymys. Siitä ei jäänyt mitään päähän. En muista edes sen melodiaa, sanoja enkä edes musiikkivideota. Kappaleen isoin ongelma on sen yllätyksettömyys. Girls Like You -nimisiä kappaleita on lukuisia, muun muassa yhtyeiltä Maroon 5, Vitamin String Quartet ja The Naked And Famous, sekä Sunrise Avenuen Girl Like You.



Neljätenä kappaleena esiteltiin Lxandran Something To Lose, mikä on sympaattinen balladi, mutta hyvin yleinen sellainen, eikä se jää mieleen. Kappale sopii hyvin esimerkiksi Flow-festareille.



Viides kappale iski, Käärijän energinen Cha Cha Cha, jossa hekumoidaan juomisella ja siitä saatavalla energialla. Lisäksi biisissä on erittäin tarttuva kertosäe ja melodia, joka yhdistää niin teknoa, poppia, hard corea ja vaikka mitä. Laulusta tulee mieleen viime vuoden UMK:n isoin yllättäjä Bess kappaleellaan Ram Pam Pam, joka olisi pitänyt ehdottomasti lähettää Euroviisuihin The Rasmuksen sijaan.



Kuudes kappale oli Kuumaa-yhtyeen Ylivoimainen, joka on peruspoppia, eikä siinä ole mitään erikoista. 



Seitsemäs ja viimeinen UMK-kipale oli Portion Boysin Samaa taivasta katsotaan, joka oli mitäänsanomaton isänmaallinen renkutus, josta tuli lähinnä mieleen Arttu Wiskarin Suomen muotoisen pilven alla.



Käärijän voimin Liverpooliin
Jos olisin UMK-diktaattori, valitsisin Suomen euroviisuedustajaksi Liverpooliin Käärijän. Cha Cha Chassa on kaikki, mitä toimiva Euroviisu-kappale tarvitsee: hyvä melodia, tarttuva kertosäe, erikoinen lavashow ja karismaattinen laulaja.

Otetaan iso riski ja mennään Liverpooliin pitkästä aikaa suomenkielisellä kappaleella, sillä kansainväliset viisufanitkin kehuvat tätä nyrkkeilykehässä heiluvaa, vihreätakkista Käärijää.
 
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan